Blog naukowy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, jazdy na łyżwach...

Cieszenie się osiągnięciami umacnia motywację

Nie proszę cię wcale o to, byś coś wymyślał, chcę tylko, abyś zapisał sobie, co naprawdę osiągnąłeś, a następnie sporządził listę dobrych wiadomości na temat minionego roku. Weź pod uwagę wszystkie – i te ważniejsze, i te całkiem drobne. Przeczytaj przykładową listę zamieszczoną na końcu tego rozdziału, która pokazuje, jak ważne jest zapamiętanie jak najwięcej z tego, co osiągnąłeś.

Wykorzystaj to doświadczenie, aby poznać lepiej nową cząstkę siebie – tę silną część, która podtrzymuje nas w życiu codziennym. Może się to okazać kłopotliwe – większość z nas dobrze się czuje ze swym niepowodzeniami. O wiele łatwiej jest rozmawiać z przyjaciół- mi na temat spraw, które się nie powiodły, trochę sobie ponarzekać. A jednak warto wkroczyć na nieznany do tej pory teren.

I nie ma w tym nic sztucznego – to, o czym tutaj mówimy, wykracza poza zwykłe „myślenie pozytywne”. Pozytywne myślenie zbyt często bywa jedynie czymś w rodzaju maskowania dziur i pęknięć oraz udawania, że wszystko jest inne niż w rzeczywistości. My się tym nie zajmujemy. Odpowiadając na pytania bądź całkowicie szczery wobec siebie. Jesteś bezpieczny – nikt poza tobą nie musi oglądać tego, co napisałeś. Cokolwiek się wydarzyło w minionym roku, pisz jedynie prawdę. I tylko nie skłaniaj się do myślenia, że wszystko wyglądało gorzej niż w rzeczywistości, pamiętając jedynie trudy i zmagania, a zapominając o sukcesach.

Odzyskaj równowagę w postrzeganiu siebie. Chciałabym, abyś zdał sobie sprawę, że prawda jest o wiele lepszą wiadomością, niż myślisz. W ten sposób kładziesz podwaliny pod swój najlepszy rok: jeśli zaczniesz od myślenia o pomyślnych sprawach, o wiele łatwiej będzie ci sprawić, aby najbliższy rok właśnie taki był. Proszę cię o to, byś sam zdecydował o tym, jak jesteś dobry, i wreszcie zaprzestał samobiczowania!

Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby inni także zauważyli, jak jesteś dobry i jak świetnie sobie radzisz. Ale jeszcze nie żyjemy w takim świecie. Dlatego na razie zrób to tylko dla siebie, a zobaczysz, że w konsekwencji będziesz o wiele bardziej skłonny i zdolny do podobnej oceny innych.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.