Blog naukowy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, jazdy na łyżwach...

DLACZEGO NIE PAMIĘTAMY

NEGATYWNE WYOBRAŻENIA O NAS SAMYCH. Jakże często mówimy: „Nie mam pamięci do nazwisk”, „Zapamiętywanie cyfr sprawia mi kłopoty”, „Ta przeklęta anatomia nigdy nie wejdzie mi do głowy”. W ten sposób zachęcamy nasz umysł, żeby nawet nie próbował zapamiętać. Budujemy mu pewne usprawiedliwienie, by potem powiedzieć: „A nie mówiłem, że nie mam pamięci do…”. Jeśli tak postępujesz, to prowadzisz dywersję w stosunku do samego siebie.

SŁABE WRAŻENIA. Trudno jest przypominać sobie coś, co od samego początku nie wywarło na nas większego wrażenia. Prawdopodobne przyczyny tego stanu rzeczy to:

– nieprzywiązywanie wagi do informacji,

– brak czasu na jej przyswojenie,

– brak koncentracji.

NIEWYKORZYSTYWANIE TEGO, CO ZAPAMIĘTALIŚMY. Jeśli chcesz mieć sprawną pamięć (nie tylko do sytuacji, typu: „Ja ci tego nigdy nie zapomnę!”), to musisz jej używać. Niemiecki psycholog, Herrman Ebbinghaus, badający zdolność zapamiętywania stwierdził, że przeciętnie w ciągu godziny zapominamy 70 proc. tego, czego się nauczyliśmy, a w ciągu 48 godzin aż 84 proc.!

PODOBIEŃSTWO MATERIAŁU DO ZAPAMIĘTANIA Uczenie się po sobie podobnych przedmiotów, np. matematyki i fizyki czy języka niemieckiego po angielskim spowoduje zachodzenie na siebie nowo przyswojonych informacji i twój mózg będzie mieć kłopoty z ich właściwą organizacją, a ty z należytym ich odtworzeniem.

BRAK TRENINGU. Żeby być w czymś dobrym, trzeba ćwiczyć. No, może ludzie z genialną pamięcią nie muszą tego robić, ale oni też mają kłopoty, tyle że z zapominaniem.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.