Blog naukowy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, jazdy na łyżwach...

JAK POWSTRZYMAĆ STRES

Wielu lekarzy twierdzi, że powodem takich chorób jak rak, AIDS, białaczka i innych tzw. „nieuleczalnych”, jest osłabienie systemu immunologicznego człowieka. Za każdym razem, gdy osłabiony zostaje system immunologiczny, zagrożone jest życie. Co jest przyczyną osłabienia tego systemu? Jedna odpowiedź na to pytanie została już wielokrotnie potwierdzona. Stres! Przyjrzyjmy się trzem głównym przyczynom stresu.

– 1. Poczucie winy.

Jeżeli wiecie, że robicie coś, co uważacie za złe, albo coś, co społeczeństwo uważa za złe i nie jesteście w stanie przestać tego robić, stwarzacie warunki do osłabienia systemu immunologicznego. Czy może to być produkt uboczny palenia papierosów?

– 2. Utrata.

Gdy następuje utrata kogoś, kto miał dla was ogromne znaczenie lub czegoś, co miało dla was ogromną wartość i nie jesteście w stanie tego odzyskać, wasz system poddany zostaje ogromnemu napięciu. Ta sytuacja stwarza warunki do osłabienia systemu immunologicznego.

– 3. Praca lub pobyt w nieprzyjaznym środowisku.

Jest to chroniczny stres. Wiadomo, że ten typ stresu powoduje osłabienie systemu immunologicznego. Istnieje wiele innych przyczyn stresu. Mogą one, lecz nie muszą, mieć krytyczny wpływ na system obronny organizmu. W dużej mierze zależy to od czasu działania czynnika stresującego, oraz/lub od wagi, którą do niego przywiązujemy. Jeżeli spiesząc się do pracy czekasz na przystanku na autobus, każda sekunda może być czynnikiem stresującym. Prędzej czy później autobus jednak przyjeżdża. Taki krótkotrwały stres prawdopodobnie nie zostawi w tobie żadnego śladu. Mówi się, że jeżeli ktoś jest wam winien tysiąc dolarów jest to prawdopodobnie jego zmartwienie i jego stres. Jeżeli jednak ta sama osoba winna jest wam milion dolarów, jest to twoje zmartwienie i twój stres. Im większy jest problem, tym większy jest stres.

Jak możemy zmniejszyć stres znając jego przyczyny? Oczywistą odpowiedzią jest: zachowywać się tak, aby nie mieć poczucia winy: podchodzić filozoficznie do strat: zapewnić sobie mieszkanie i pracę w przyjemnym otoczeniu i rozwiązywać małe problemy, zanim urosną do wielkich. Takiej rady łatwo jest udzielić, lecz trudniej ją zastosować. Życie nie zawsze jest pod naszą całkowitą kontrolą.

Kontrolujemy jednak (lub powinniśmy kontrolować) nasz umysł. Za pomocą metody Silvy możesz zaprogramować się w kierunku zmiany niechcianych zachowań. Możesz zaprogramować akceptację straty i skierować uwagę w stronę uzyskania wyższego poziomu osiągnięć materialnych lub lepszych układów międzyludzkich. Innymi słowy – wprawdzie często nie jesteś w stanie kontrolować zdarzeń, lecz jesteś w stanie kontrolować swoje reakcje na te zdarzenia. Mniejsze i większe problemy możesz również rozwiązywać przy użyciu poziomu alfa. Czekając na wynik swojego programowania, możesz trzy razy dziennie, po piętnaście minut, wprowadzać się w stan alfa i cieszyć się spokojem, pogodą ducha i oderwaniem od napięć nerwowych, wzmacniając jednocześnie system immunologiczny.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.