Blog naukowy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, jazdy na łyżwach...

Pamięć jest matką wszelakiej mądrości

Podnoszenie skuteczności ludzkiego działania jest celem nauk stosowanych. Podnoszenie wydajności uczenia się jest jednym z zadań psychologii stosowanej. Ale czy w szkole ktokolwiek uczył nas, jak się uczyć? Czy na wyższej uczelni mówiono nam, jak należy słuchać wykładu albo studiować podręcznik? Czy może rodzice umieli nam pomóc? Czy ktokolwiek nam pokazał, jak należy się uczyć wiersza, geografii, historii albo biologii?

Tymczasem zjawiska pamiętania, choć nad wyraz skomplikowane, choć nawet mogą sprawiać wrażenie chaotycznych, wykazują pewne ciągi przyczyn i skutków, dlatego można mówić o „prawach rządzących zapamiętywaniem”. Poznanie tych praw to pierwszy krok w kierunku opanowania sztuki uczenia się, sztuki, od której powinna się zaczynać każda inna nauka.

Uprzedzam jednak, że samo przeczytanie tej książki nikomu pamięci nie usprawni, tak jak wysłuchanie odczytu o higienie nie zastąpi mycia zębów, gimnastyki czy froterowania podłogi. Znajomość praw rządzących naturą przynosi korzyść tylko tym, którzy potrafią się zdobyć na wysiłek konieczny dla ich wykorzystania we własnym działaniu. Ale znalazłem też coś dla poszukiwaczy cudownych recept. Pisząc „O sekretach osobliwych dla nabycia pamięci” Benedykt Chmielowski radzi:

Kadzidła wybrać bardzo białego, utrzyć (…) zmieszać z winem i zażywać (…) gdy miesiąca przybywa, z rana, w południe i w wieczór, pamięci sobie przydasz wiele (autor Phasi) albo też wyjąć z kuropatwy żółć i skronie smarować choć raz na miesiąc, pomaga do nabycia pamięci (jako pisze Simeon Setni), albo też zawiesić na szyi serce lub oczy, lub mózg dudka, zapomnienie oddala, a rozum czyni subtelnym według Corneliusza Agrippy – albo też jeśliby kto połknął serce dudka albo jaskółki lub łasicy, albo kreta jeszcze drgającego, ostrzy pamięć i rozum według tegoż Corneliusza Agrippy. Inni piszą, że mózg kury rozum i pamięć znacznie umacnia (…)1

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.