Blog naukowy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, jazdy na łyżwach...

Umysł podświadomy – kontynuacja

Przypuśćmy, że ugryzł cię pies. Przeżywasz sam fakt i doświadczasz uczuć zaskoczenia, bólu i niepokoju, jakie temu mogą towarzyszyć. Fakt i doznania przenoszone są do podświadomości. Pamięć ma wpływ na twoje zachowanie w podobnych sytuacjach. Gdy następnym razem zobaczysz psa, zachowasz się zgodnie ze wzorcem narzuconym przez pamięć, czyli przechodząc obok zwierzęcia doświadczysz niepokoju bądź, jeżeli szok był szczególnie silny, możesz nawet przejść na drugą stronę ulicy, aby uniknąć bezpośredniego zagrożenia.

Niech mi wolno będzie podać jeszcze jeden przykład. Przyjmijmy, że ktoś ci wciąż powtarza, iż jesteś beznadziejny. Może to być twój ojciec, matka, żona, dziewczyna, chłopak, szef czy ktokolwiek inny, kto ma nad tobą jakąś władzę albo jest ci w jakiś sposób bliski. Zarzut może być zupełnie bezpodstawny lub przesadzony, ale gdy powtarzany jest nieprzerwanie przez dłuższy czas, usadowi się dobrze w umyśle podświadomym wraz z uczuciem złości, rezygnacji i depresji, jakiego doświadczasz, słysząc takie słowa.

Jeśli osoba taka ma możliwość ciągłego powtarzania podobnych ocen, zaczniesz rzeczywiście odczuwać, że jesteś beznadziejny i niezdolny do zrobienia czegokolwiek w sposób właściwy, ponieważ taka jest właśnie informacja automatycznie płynąca do ciebie z umysłu podświadomego, gdy napotykasz sytuację, w jakiej musisz się sprawdzić.

Dostajesz się w zaklęty krąg: ponieważ przekonany jesteś o własnej bezużyteczności, będziesz postępować zgodnie z tym przekonaniem: skoro nie stajesz czoło w czoło z nowymi sytuacjami, masz odczucie niepowodzenia, doznajesz niepowodzenia. Pierwotny zarzut materializuje się niczym samospeł- niająca się przepowiednia, choćbyś tak naprawdę na początku nie był wcale kimś bezużytecznym.

Oba te przykłady dowodzą istnienia powiązania między informacjami czy zdarzeniami, jakich doświadczamy w sposób świadomy (fakty), następującym w tym czasie gromadzeniem się informacji wraz z towarzyszącymi uczuciami (pamięć) a sposobem naszego zachowania, gdy znajdziemy się powtórnie w podobnej sytuacji.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.