Blog naukowy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, jazdy na łyżwach...

Umysł ponad materią: eksperyment z wahadełkiem

Zanim przejdziemy do dyskusji o mechanizmie działania umysłu, chciałabym, abyś przeprowadził pewien eksperyment. Weź kawałek sznurka i na jednym jego końcu zamocuj kółeczko. Nie ma właściwie żadnego znaczenia, jakiego użyjesz sznurka i jakiego użyjesz przedmiotu – jeżeli nie masz kółeczka, weź klucz bądź pióro z zaciskiem. Ważne jest jedynie, abyś przedmiot ten zamocował na końcu sznurka.

Drugi koniec owiń wokół palca wskazującego prawej ręki. Istotne jest, by prawą rękę trzymać zupełnie nieruchomo, dlatego też proponuję, abyś usiadł przy stole, mocno oparł na nim oba łokcie i lewą dłonią wsparł prawy nadgarstek.

Skłoń prawy palec wskazujący tak, aby przedmiot spoczął na blacie stołu, a po chwili podnieś go delikatnie, nie powodując jego poruszenia. Przeprowadzając ten eksperyment należy pamiętać, aby nie poruszać ręką.

Skoncentruj teraz wzrok na przedmiocie i zacznij wyobrażać sobie, że wahadełko zaczyna kołysać się na boki. „Zobacz” ten ruch w swoim umyśle, wyobrażaj sobie ruchy przedmiotu to w prawo, to w lewo. Powtarzaj w myślach: „W prawo, w lewo…” Stwierdzisz, że rzeczywiście wahadełko zaczyna kołysać się w taki sposób. Z początku nieśmiało, nieznacznie. Kontynuuj zatem pracę wyobraźni, „obserwując” okiem wewnętrznym, jak ruch staje się coraz wyraźniejszy. Przekonasz się, że tak się stanie.

Skłoń rękę po raz drugi, opierając przedmiot na stole, i znów podnieś go delikatnie. Tym razem wyobrażaj sobie, że wahadełko porusza się ruchem kolistym, zgodnie ze wskazówkami zegara. Zataczaj wzrokiem koła wokół przedmiotu, „zobacz” ruch, a po chwili zauważysz, że, z początku bardzo powoli, wahadełko zacznie krążyć. Przez cały czas staraj się nie poruszać ręką.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.